Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.: Ένα βήμα πριν τα playoff Ζαφειράκης Νάουσας και Αλεξάνδρεια - Απομακρύνεται ο στόχος για τον ΑΟΚ Βέροιας

Σπουδαίες νίκες πέτυχαν Ζαφειράκης Νάουσας και Αλεξάνδρεια επί Σκυδραϊκού και Άσπρου αντίστοιχα, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ και βρίσκονται με το ένα πόδι στα playoff.

Αντίθετα ο ΑΟΚ Βέροιας δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Πολυκάστρου και πλέον ελπίζει σ' ένα θαύμα για να αποκτήσει ένα από τα τρία εισιτήρια.

Στη Σκύδρα ο Ζαφειράκης ήταν ανώτερος από την αρχή του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην τοπική ομάδα, επικρατώντας με 58-72.

Στα Καλύβια η Αλεξάνδρεια δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά απέναντι στο μαχητικό Άσπρο, αλλά στην τελευταία περίοδο ανέβασε στροφές και κέρδισε εύκολα με 52-69.

Αντίθετα στη Βέροια ο ΑΟΚ πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα από το Πολύκαστρο με 42-67. Η αποστολή των ''λύκων'' έγινε ακόμα πιό δύσκολη, όταν στο 13ο λεπτό ο Ιωσηφίδης αποχώρησε τραυματίας μετά από χτύπημα που δέχτηκε από τον Ημερίδη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Αιγινιακός επικράτησε εύκολα της αριδαίας, ενώ Βατανιακός και Κρύα Βρύση έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, καθώς κέρδισαν Βαφύρα και Κιλκίς αντίστοιχα.

Άσπρο-Αλεξάνδρεια 52-69

Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 13-17, 27-24, 45-47, 52-69

Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος 2, Νταμτσιόπουλος Γ., Ζησιός 3(1), Στογιαννόπουλος 25(1), Μπαλιάκας 16(1), Αβραμίδης 7(1), Παπαγερίδης 2, Περπερίδης, Μπαγιόκας 2, Νικολόπουλος 12(2), Σιτσάνης

Δηλώσεις Στέλιου Γκότση: ''Κάναμε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο μας στα playoff. Αγωνιστικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα εγκλωβιστήκαμε στη ζώνη των γηπεδούχων και δεν μπορέσαμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας. Στην τελευταία περίοδο βρήκαμε λύσεις, πήραμε μια σημαντική διαφορά και καταφέραμε να φτάσουμε στη σημαντική νίκη.''

ΑΟΚ Βέροιας-Πολύκαστρο 42-67

Διαιτητές: Ταρενίδης Σ.-Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 15-13, 25-27, 36-48, 42-67

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Χρυσής, Καπνάς 7, Ναμίδης, Γκανάς 9(1), Πάππου, Παπαδόπουλος 3(1), Ιατρού, Ιωσηφίδης 14(2), Γκεκόπουλος 9, Χατζής, Τσέος

Δηλώσεις Θωμά Τούσα: ''Καταφέραμε να μείνουμε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Κλειδί για την έκβαση του αγώνα η σημαντική διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Σαφώς και ο τραυματισμός του Ιωσηφίδη μας επηρέασε στην πορεία. Τέλος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους διαιτητές της αναμέτρησης για την πολύ καλή τους παρουσία.''